Divadlo pohádek

Dagmar Patrasová

Narodila se 27. dubna 1956 v Praze v umělecké rodině. Již jako malá holčička účinkovala Dáda Patrasová v několika televizních pořadech, navštěvovala hodiny klavíru, chodila do výtvarného kroužku, zpívala v Kühnově dětském sboru, věnovala se ale také sportu a později chodila i do dramatického kroužku. Jako studentka Státní konzervatoři navštěvovala hodiny hry na klavír a kytaru. Během studia ve III. ročníku na konzervatoři byla na základě konkurzu přijata Jiřím Suchým do divadla Semafor do stálého angažmá, kde působila 17 let.

Začátkem osmdesátých let se začala prosazovat jako zpěvačka a objevila se v televizním pořadu Sejdeme se na výsluní, kde si zazpívala duet s Felixem Slováčkem, špičkovým klarinetistou. A toho právě napadlo, aby Dáda natočila album dětských písniček, to první se jmenovalo Pasu, pasu písničky a prodalo se jej více než půl milionu kusů. Toto album udělalo z herečky zpěvačku písniček pro děti a tímto směrem se začala ubírat celá její další umělecká cesta.

Dáda natočila 20 sólových alb, která jsou vždy zlatá nebo platinová v prodejnosti. Její vánoční album bylo v roce 1997 nejprodávanější v republice a bylo nominováno na cenu Grammy. Také CD Sněhová královna se udržela tři roky mezi prvními třemi nejprodávanějšími. Moderuje Studio kamarád, na kterém se současně podílí autorsky a jako první vymyslela cvičení s dětmi, zpívá, hraje v pohádkách a televizních inscenacích. Po zrušení Studia kamarád moderuje na OK 3 a pak na TV Premiéra Baby studio, v druhé polovině devadesátých let pak na ČT Kuřátka, Kouzelnou školku a Pohádkovou neděli.

Natáčí videokazety, kterých je sedm a všechny jsou mnohonásobně platinové, připravila 2 DVD se souborem Valášek a jako golfový nadšenec natočila také DVD o golfové školičce.

Koncem devadesátých let začíná Dáda vydávat časopis, který se jmenuje jako ona, DÁDA. Současně vycházejí knížky pro děti od Ondřeje Suchého, které na její hudební počiny navazují. Je patronkou Dětského domova Dagmar v Brně www.dddagmar.cz a zúčastňuje se charitativních koncertů pro nemocné a postižené děti.

V současné době moderuje svůj vlastní pořad na ČT s názvem Raníček s Dádou a hraje svá autorská představení pro děti po celé České republice.

Bližší informace: www.patrasova.cz


TOPlist TOPlist